CHADRON STATE COLLEGE

FACULTY SENATE

AND

FACULTY SENATE SUB-COMMITTEES

2006-2007

 

I.  THE FACULTY SENATE

 

School of Business, Economics, Applied and Mathematical Sciences

 

                  Tim Anderson                     At Large (School)                           06-08

                  Jim Wright                          Department of Bus., Etc.                 06-08

                  Chuck Butterfield                Dept. of Applied Sci.                       06-08          President

                  Monty Fickel                       Dept. of Mathematical Sci               06-07

 

School of Education, Human Performance, Counseling, Psychology and Social Work

 

                  Patricia Blundell                  At Large (School)                           06-08

                  Don Watt                            Dept. of  HPER                              06-08          Vice President

                  Don King                            Dept. of Education                          06-08

                  Laura Gaudet                      Dept of Counseling, Etc.                  06-07

 

School of Arts and Sciences

 

                  Brad Wilburn                      At Large (School)                           06-08

                  Bob McEwen                      Dept. of Eng., Etc.                          06-08

                  John Lurvey                        Dept. of Com. Arts                         06-07

                  Tracy Nobiling                    Dept. of Justice Studies                   06-07

                  Joel Schreuder                    Dept. of Music                                06-07

                  Mike Leite                          Dept. of Physical & Life Sci.           06-07          Secretary

                  Joel Hyer                            Dept. of Social Sci.                          06-07

                  Laura Bentz                        Dept. of Visual & Per Arts              06-07

 

                  Ex-Officio, Non Voting Members

 

                  Kathy Bahr                         CSCEA  representative                   06-07

                  Corey Wasserburger           Student Senate rep.                         06-07

                  Amanda Nipp                      PSA representative                         06-07

                  Janie Park or

                  Lois Veath                          Administrative rep.                          06-07

 

 

 

 

 

 

 

II.  Academic Review Committee

 

                  School of Business, Economics, Applied and Mathematical Sciences

 

                  Georgia Younglove              Dept. of Applied Sci.                       06-08

                  Thom Swanke                     Dept. of Bus., Etc.                          06-07

                  Phil Cary                            Dept. of Mathematical Sci.              06-08

 

                  School of Education, Human Performance, Counseling, Psychology and Social Work

 

                  Ottley Wright                      Dept. of HPER                               06-08

                  Laura Gaudet                      Dept. of Counseling, Etc.                 06-08

                  Clark Gardener                   Dept. of Education                          06-07

 

                  School of Arts and Sciences

 

                  Brad Wilburn                      Dept. of English & Hum                  06-08

                  Kathleen Kirsch                  Dept. of Comm. Arts                       06-08

                  Lisette Leesch                    Dept. of Justice Studies                   06-07

                  Jim Margetts                       Dept. of Music                                06-07

                  Jon Serra                            Dept. of Physical & Life Sci.           06-07

                  Ron Miller                           Dept. of Social Sciences                  06-07

                  Mary Donahue                    Dept. of Visual & Perf. Arts            06-07

 

                  Ex-Officio Voting Members

 

                  Corey Wasserburger           Student Senate rep.                         06-07

                  Jody Kelm                          Student Senate rep                          06-07

 

                  Ex-Officio Non-voting Member

 

                  Lois Veath                          Vice Pres for Ac. Aff.                    06-07

 

III.  Budget Committee

 

                  School of Business, Economics, Applied and Mathematical Sciences

 

                  Thom Swanke                     School Rep                                     06-08

                  Don Williamson                   School Rep                                     06-07

 

                  School of Education, Human Performance, Counseling, Psychology and Social Work

 

                  Chuck Squier                      School Rep                                     06-08

                  Allen Jackson                      School Rep                                     06-07

 

                  School of Arts and Sciences

 

                  Tracy Nobiling                    School Rep                                     06-08

                  Una Taylor                         School Rep                                     06-07

 

                  Ex-Officio, Non-voting Member

 

                  Dale Grant                          Fin. Adm Rep                                 06-07

 

IV.  Information Infrastructure Committee

 

                  School of Business, Economics, Applied and Mathematical Sciences

 

                  Wendy Waugh                    School Rep                                     06-08

                  Greg Spranger                     School Rep                                     06-07

                  Jay Sutliffe                          School Rep                                     06-07

 

                  School of Education, Human Performance, Counseling, Psychology and Social Work

 

                  Allen Jackson                      School Rep                                     06-08

                  Gail Hinesley                       School Rep                                     06-07

                  Mike Engel                         School Rep                                     06-07

 

                  School Of Arts and Sciences

 

                  Sally Blomstrom                  School Rep                                     06-08

                  Michael Leite                      School Rep                                     06-07

                  Mary Donahue                    School Rep                                     06-07

 

                  Ex-Officio, Voting Members

 

                  Elizabeth Bay                      Undergrad student rep                     06-07

                                                            Graduate student rep                       06-07

 

                  Ex-Officio, Non-voting Members

 

                  James Britsch                     Library Rep                                    06-07

                  Bruce Huckfeldt                  Media Rep                                      06-07

                  Ann Burk                            Computer Services Rep                   06-07

                  Steve Taylor                       Distance Learning Rep                    06-07

 

V.  Research Institute Committee

 

                  School of Business, Economics, Applied and Mathematical Sciences

 

                  Ron Burke                          School Rep                                     06-08

                  Rick Koza                           School Rep                                           06-07

 

                  School of Education, Human Performance, Counseling, Psychology and Social Work

 

                  Dawn Brammer                  School Rep                                     06-08

                  Mary Jo Carnot                   School Rep                                     06-07

 

                 

School of Arts and Sciences

 

                  George Griffith                    School Rep                                     06-08

                  Ron Weedon                       School Rep                                     06-07

 

                  Ex-Officio, Voting Members

 

                  Jessica Cervantes                Undergraduate Student Rep             06-07

                                                            Graduate Student Rep                      06-07

                 

                  Ex-Officio, Non-voting Members

 

                  Theresa Dawson                 Inst. Research Rep                          06-07

                  Lois Veath                          Vice Pres for Acad. Aff.                 06-07

 

VI.  Student Academic Review Committee

                 

                  School of Business, Economics, Applied and Mathematical Sciences

 

                  Georgia Younglove              School Rep                                     06-08

                  Michael Courbat                  School Rep                                     06-07

                  Augie Bruehlman                School Rep                                     06-07

 

                  School of Education, Human Performance, Counseling, Psychology and Social Work

 

                  Donna Ritzen                      School Rep                                     06-08

                  Bruce Hoem                       School Rep                                     06-07

                  Cindy Squier                       School Rep                                     06-07

 

                  School of Arts and Sciences

 

                  Jonathan Austad                  School Rep                                     06-08

                  Adam Lambert                    School Rep                                     06-07

                  Loren Zimmerman               School Rep                                     06-07

 

                  Ex-Officio, Voting Members

 

                  Corey Wasserburger           Pres. Student Senate                       06-07

                  Jody Kelm                          Vice Pres Student Senate                06-07

 

                  Ex-Officio, Non-voting Members

 

                  Randy Rhine                       Vice Pres Enro. Mgmt.                    06-07

                  Dale Williamson                  Registrar                                         06-07

 

VII.  Academic Suspension and Probation Subcommittee

 

                  Elected by and from Student Academic Review Committee

 

 

 

VIII.  Faculty Development Committee

 

                  School of Business, Economics, Applied and Mathematical Sciences

 

                  Beth Wentworth                  School Rep                                     06-08

                  Chuck Cressy                     School Rep                                     06-07

 

                  School of Education, Human Performance, Counseling, Psychology and Social Work

 

                  Judy Beechler                     School Rep                                     06-08

                  Dawn Brammer                  School Rep                                     06-07

 

                  School of Arts and Sciences

 

                  Lisette Leesch                    School Rep                                     06-08

                  Luke Perry                         School Rep                                     06-07

 

 

IX.  Study Abroad Committee

 

                  School of Business, Economics, Applied and Mathematical Sciences

 

                  Barb Limbach                     School Rep                                     06-08

                  Jamie Waldo                       School Rep                                     06-07

 

                  School of Education, Human Performance, Counseling, Psychology and Social Work

 

                  Ann Petersen                      School Rep                                     06-08

                  Donna Ritzen                      School Rep                                     06-07

 

                  School of Arts and Sciences

 

                  Alison Krogel                      School Rep                                     06-08

                  George Watson                   School Rep                                     06-07

 

 

 

X.  Graduate Council

 

                  School of Business, Economics, Applied and Mathematical Sciences

                 

                  Chuck Butterfield                School Rep                                     06-08

                  Ron Burke                          School Rep                                     06-07

                  Rob Stack                           School Rep                                     06-07

                                                            Grad Student Rep                            06-07

 

 

 

School of Education, Human Performance, Counseling, Psychology and Social Work

 

                  Susan Schaeffer                  School Rep                                     06-08

                  Scott Ritzen                        School Rep                                     06-07

                  Patricia Blundell                  School Rep                                     06-07

                  Clark Gardener                   Specialist Rep                                 06-08

                  Dan Helberg                       Grad Student Rep                            06-07

 

                  School of Arts and Sciences

 

                  Sally Blomstrom                  School Rep                                     06-08

                  Chris McAllister                  School Rep                                     06-07

                  Robert McEwen                  School Rep                                     06-07

                                                            Grad Student Rep                            06-07

 

                  Ex-Officio, Non-voting Member

                 

                  Margaret Crouse                 Graduate Dean                                06-07

 

XI.  Promotion and Tenure Committee

 

                  School of Business, Economics, Applied and Mathematical Sciences

 

                  Barb Limbach                     Dept of Bus., Etc.                           06-10

                  Charles Bare                       Dept of Mathematical Sci                06-09

                  Georgia Younglove              Dept of Applied Sciences                 06-08

 

                  School of  Education, Human Performance, Counseling, Psychology and Social Work

 

                  Don Watt                            Dept of HPER                                06-10

                  Laura Gaudet                      Dept of Counseling, Etc.                  06-09

                  Clark Gardener                   Dept of Education                           06-08

 

                  School of Arts and Sciences

 

                  Deane Tucker                     Dept of English & Hum                   06-10

                  John Lurvey                        Dept of Com. Arts                          06-10

                  George Watson                   Dept of Justice Studies                    06-09

                  Sandy Schaefer                   Dept of Music                                 06-09

                  Tim  Keith                          Dept of Physical & Life Sci             06-08

                  Sam Rankin                        Dept of Social Sciences                   06-08

                  Richard Bird                       Dept of Visual & Perf Arts              06-07